Swarm - en to ja translation catalogue (700 entries)

en:  Moderator |  Moderators
ja[0]:  モデレーター

en:  Task
ja:  タスク

en:  match your filters.
ja:  フィルタに一致しています。

en: %1$s authored this <span class="timeago" title="%2$s"></span> for
ja: %1$s はこの <span class="timeago" title="%2$s"></span> を次の目的で作成しました:

en: '%hostname%' does not appear to have any valid MX or A records for the email address
ja: Emailアドレスの '%hostname%' は有効なMXやAレコードを持ってないようです

en: '%hostname%' is not a valid hostname for the email address
ja: Emailアドレスの '%hostname%' は有効なホスト名ではありません

en: '%hostname%' is not in a routable network segment. The email address should not be resolved from public network
ja: '%hostname%' はルーティング可能なネットワークセグメントではありません。Emailアドレスはパブリックネットワークから解決できません

en: '%localPart%' can not be matched against dot-atom format
ja: '%localPart%' はドットアトム形式ではありません

en: '%localPart%' can not be matched against quoted-string format
ja: '%localPart%' は引用文字列形式ではありません

en: '%localPart%' is not a valid local part for the email address
ja: Emailアドレスの '%localPart%' は有効なローカルパートではありません

en: '%s' is already in use.
ja: 「%s」はすでに使用されています。

en: //depot/path/to/branch/...
ja: //ブランチへの/depot/パス/...

en: A PHP extension returned an error while uploading the file
ja: ファイルをアップロード中に拡張モジュールがエラーを応答しました

en: A PHP extension returned an error while uploading the file '%value%'
ja: ファイル '%value%' をアップロード中にPHPの拡張がモジュールがエラーを返しました

en: A Review for change %d already exists.
ja: 変更 %d のレビューはすでに存在します。

en: A URL that will trigger a deployment when reviews are created or updated.
ja: レビューの作成時または更新時にデプロイをトリガする URL です。

en: A URL that will trigger automated tests to run when reviews are created or updated.
ja: レビューの作成時または更新時に自動テストの実行をトリガする URL です。

en: A commit is already in progress.
ja: コミットはすでに進行中です。

en: A commit is in progress; can't clear commit status.
ja: コミットは進行中なので、コミットのステータスはクリアできません。

en: A crc32 hash could not be evaluated for the given file
ja: ファイルに crc32 ハッシュ値が見つかりませんでした

en: A hash could not be evaluated for the given file
ja: 渡されたファイルのハッシュ値を評価できませんでした

en: A record matching the input was found
ja: 入力値に一致するレコードが見つかりました

en: A sha1 hash could not be evaluated for the given file
ja: 渡されたファイルの sha1 ハッシュ値を評価できませんでした

en: A valid response status line was not found in the provided string
ja: 指定された文字列に有効な応答ステータスラインが見つかりません

en: ATTACHMENTS
ja: 添付ファイル

en: About
ja: バージョン情報

en: About Swarm
ja: Swarm のバージョン情報

en: Accepted
ja: 承諾済み

en: Activity
ja: アクティビティ

en: Activity to Display
ja: 表示するアクティビティ

en: Add
ja: 追加

en: Add Branch
ja: ブランチを追加

en: Add Job
ja: ジョブを追加

en: Add Project
ja: プロジェクトを追加

en: Add a Comment
ja: コメントを追加

en: Add a Commit
ja: コミットを追加

en: Add a Member
ja: メンバーを追加

en: Add a comment
ja: コメントを追加

en: Add an Owner
ja: 所有者を追加

en: Added %s as a required reviewer. | Added %s as required reviewers.
ja[0]: %s を必須のレビュー担当者として追加しました。

en: Added %s as an optional reviewer. | Added %s as optional reviewers.
ja[0]: オプションのレビュー担当者として %s が追加されました。

en: Addressed
ja: 解決済み

en: Addressed Task
ja: 解決済みタスク

en: Addressed Tasks
ja: 解決済みタスク

en: All
ja: すべて

en: All Activity
ja: すべてのアクティビティ

en: All Projects
ja: すべてのプロジェクト

en: All Time (Default)
ja: 常時 (デフォルト)

en: All branches require a name.
ja: すべてのブランチには名前が必要です。

en: All files in sum should have a maximum size of '%max%' but '%size%' were detected
ja: 全てのファイルの合計は最大 '%max%' より小さい必要があります。しかしファイルサイズは '%size%' でした

en: All files in sum should have a minimum size of '%min%' but '%size%' were detected
ja: 全てのファイルの合計は最小 '%min%' より大きい必要があります。しかしファイルサイズは '%size%' でした

en: Already Committed
ja: すでにコミット済み

en: Already Reported
ja: すでにレポート済み

en: An exception has been raised while validating the input
ja: 入力値を検証中に例外が発生しました

en: An exception has been raised within the callback
ja: コールバック内で例外が発生しました

en: An md5 hash could not be evaluated for the given file
ja: 与えられたファイルからはmd5 hash値が求めることができませんでした

en: Approve
ja: 承認

en: Approve and Commit
ja: 承認およびコミット

en: Approved
ja: 承認済み

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Archived
ja: アーカイブ済み

en: Attachments
ja: 添付ファイル

en: Author
ja: 作成者

en: Automated Deployment
ja: 自動デプロイ

en: Automated Tests
ja: 自動テスト

en: Bad Gateway
ja: 不良ゲートウェイ

en: Bad Request
ja: 不良リクエスト

en: Between changes 80 and 90
ja: 変更 80 から 90 まで

en: Blame
ja: 変更者

en: Branch | Branches
ja[0]: ブランチ

en: Branch Identifier(s) (comma-separated)
ja: ブランチ識別子 (複数ならコンマで区切る)

en: Branch Name
ja: ブランチ名

en: Branch Name(s) (comma-separated)
ja: ブランチ名 (複数ならコンマで区切る)

en: Branch name must contain at least one letter or number.
ja: ブランチ名には少なくとも 1 つの文字または数値を含める必要があります。

en: Branches
ja: ブランチ

en: Browse
ja: 参照

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cannot apply line range to binary files
ja: 行範囲はバイナリファイルには適用できません

en: Cannot delete project: project not found.
ja: プロジェクトを削除できません。プロジェクトが見つかりません。

en: Cannot delete review; the shelved change we manage is unexpectedly committed.
ja: レビューを削除できません。管理するシェルフ済みの変更が予期せずにコミットされます。

en: Cannot get change of version %d. No such version.
ja: バージョン %d の変更を取得できません。そのようなバージョンはありません。

en: Cannot join review, not logged in as %s.
ja: レビューを結合できません。%s としてログインしていません。

en: Cannot leave review, not logged in as %s.
ja: レビューから抜けることができません。%s としてログインしていません。

en: Cannot save. Upgrade level is too high.
ja: 保存できません。アップグレードのレベルが高すぎます。

en: Cannot set versions. Each version must specify a change, user, time and pending.
ja: バージョンを設定できません。各バージョンで変更、ユーザー、時間、保留を指定する必要があります。

en: Cannot update review; the shelved change we manage is unexpectedly committed.
ja: レビューを更新できません。管理するシェルフ済みの変更が予期せずにコミットされます。

en: Captcha ID field is missing
ja: キャプチャIDフィールドが足りません

en: Captcha value is wrong
ja: キャプチャの値が間違っています

en: Captcha value is wrong: %value%
ja: キャプチャの値が間違っています: %value%

en: Change
ja: 変更

en: Change 80 to Now
ja: 変更 80 から現在まで

en: Change Number
ja: 変更番号

en: Change Status
ja: 変更ステータス

en: Change Status (shelved/submitted)
ja: 変更ステータス (シェルフ済み/送信済み)

en: Changes
ja: 変更

en: Changes between
ja: 間の変更

en: Clear Vote
ja: 投票をクリア

en: Close
ja: 閉じる

en: Closed
ja: 終了済み

en: Collapse All
ja: すべて折りたたむ

en: Command failed: Merges still pending -- use 'resolve' to merge files.
ja: コマンドが失敗しました: マージが保留中です -- 「解決」を使用してファイルをマージしてください

en: Command failed: Out of date files must be resolved or reverted.
ja: コマンドが失敗しました: 期限が切れたファイルを解決するか、復帰させる必要があります。

en: Comment
ja: コメント

en: Comments
ja: コメント

en: Commit
ja: コミット

en: Commit status can only be cleared; not set.
ja: コメントステータスはクリアされるだけで、設定できません。

en: Commits
ja: 履歴

en: Committed
ja: コミット済み

en: Committed in %s
ja: %s にコミット済み

en: Committed...
ja: コミットしました...

en: Committing
ja: コミットしています

en: Compressing...
ja: 圧縮しています...

en: Conflict
ja: 競合

en: Continue
ja: 続行

en: Control Camera
ja: カメラをコントロール

en: Countries outside the Single Euro Payments Area (SEPA) are not supported
ja: Single Euro Payments Area (SEPA) 外の国々はサポート外です

en: Created
ja: 作成済み

en: Date
ja: 日付

en: Delete
ja: 削除

en: Delete this project?
ja: このプロジェクトを削除しますか。

en: Deleted
ja: 削除済み

en: Deploy Failed
ja: デプロイに失敗しました

en: Deploy status must be 'success' or 'fail'.
ja: デプロイステータスは「成功」または「失敗」でなければなりません。

en: Depot name must be followed by a path or '/...'.
ja: depot 名の後にパスまたは「/...」を続ける必要があります。

en: Description
ja: 説明

en: Description is required when committing
ja: コミット時には説明が必要です

en: Details
ja: 詳細

en: Diff Two Versions
ja: 2 つのバージョンを比較

en: Done
ja: 完了

en: Down Votes
ja: 反対投票

en: Download
ja: ダウンロード

en: Download .zip
ja: Zip ファイルをダウンロード

en: Download Log
ja: ログをダウンロード

en: Downloading...
ja: ダウンロードしています...

en: Drop files here to attach them
ja: ファイルをここにドロップして添付

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Description
ja: 説明を編集

en: Edit Project
ja: プロジェクトを編集

en: Edit Reviewers
ja: レビュー担当者を編集

en: Email Notifications
ja: E メール通知

en: Email project members and followers when a change is committed
ja: 変更のコミット時にプロジェクトメンバーとフォロワーに E メールする

en: Email project members when a new review is requested
ja: 新規レビュー依頼時にプロジェクトメンバーに E メールする

en: Emoji codes are supported
ja: 絵文字コードがサポートされます

en: Empty captcha value
ja: キャプチャの値が空です

en: Enable
ja: 有効にする

en: Error
ja: エラー

en: Error Details
ja: エラーの詳細

en: Error committing
ja: コミット中のエラー

en: Error in '%s' branch:
ja: 「%s」ブランチでエラーです:

en: Error occurred during gzip inflation
ja: gzip を展開中にエラーが発生しました

en: Error parsing body - doesn't seem to be a chunked message
ja: 本文を解析中にエラーが発生しました。チャンクメッセージではないようです

en: Examples
ja: 例

en: Expand All
ja: すべて展開

en: Expectation Failed
ja: 予測は失敗しました

en: Expression parse error at '%s'.
ja: '%s' で式の解析エラーが発生しました。

en: FILES
ja: ファイル

en: Fail
ja: 失敗

en: Failed Dependency
ja: 失敗した依存関係

en: Failed to validate captcha
ja: キャプチャの検証に失敗しました

en: Failure Callback URL
ja: 失敗コールバックの URL

en: File
ja: ファイル

en: File '%value%' can't be written
ja: ファイル '%value%' に書き込めませんでした

en: File '%value%' exceeds the defined form size
ja: ファイル '%value%' は定義されたフォームサイズを越えています

en: File '%value%' exceeds the defined ini size
ja: ファイル '%value%' は定義されたiniサイズを越えています

en: File '%value%' was illegally uploaded. This could be a possible attack
ja: ファイル '%value%' は不当にアップロードされました。攻撃の可能性があります

en: File '%value%' was not found
ja: ファイル '%value%' は見つかりませんでした

en: File '%value%' was not uploaded
ja: ファイル '%value%' がアップロードされていません

en: File '%value%' was only partially uploaded
ja: ファイル '%value%' は一部のみアップロードされました

en: File can't be written
ja: ファイルは書き込めませんでした

en: File does not exist
ja: ファイルは存在しません

en: File does not match the given crc32 hashes
ja: ファイルは crc32 ハッシュ値と一致しませんでした

en: File does not match the given hashes
ja: ファイルは設定されたハッシュ値と一致しませんでした

en: File does not match the given md5 hashes
ja: ファイルは md5 ハッシュ値と一致していません

en: File does not match the given sha1 hashes
ja: ファイルは sha1 ハッシュ値と一致していません

en: File exceeds the defined form size
ja: ファイルはフォームで定義されたサイズを超えています

en: File exceeds the defined ini size
ja: ファイルは ini で定義されたサイズを超えています

en: File exists
ja: ファイルは存在しています

en: File has an incorrect extension
ja: ファイルの拡張子が正しくありません

en: File has an incorrect mimetype of '%type%'
ja: ファイルは不正な mimetype 形式の '%type%' を含んでいます

en: File is no image, '%type%' detected
ja: ファイルは画像ではありません。 '%type%' です

en: File is not compressed, '%type%' detected
ja:  '%type%' が見つかりました。ファイルは圧縮されていません

en: File is not readable or does not exist
ja: ファイルは読み込めないかもしくは存在しません

en: File too large
ja: ファイルが大きすぎます

en: File was illegally uploaded. This could be a possible attack
ja: ファイルは不正なアップロードでした。攻撃の可能性があります

en: File was not found
ja: ファイルは見つかりませんでした

en: File was not uploaded
ja: ファイルはアップロードされませんでした

en: File was only partially uploaded
ja: ファイルは一部のみしかアップロードされていません

en: Files
ja: ファイル

en: Files Added
ja: 追加されたファイル

en: Files Deleted
ja: 削除済みファイル

en: Files Edited
ja: 編集済みファイル

en: Files.
ja: ファイル。

en: Files:
ja: ファイル：

en: Flag as Task
ja: タスクにする

en: Flag as Task
ja: タスクにする

en: Follow
ja: フォロー

en: Follow type ('%s') must be either 'user' or 'project'.
ja: フォロータイプ (「%s」) は「ユーザー」または「プロジェクト」でなければなりません。

en: Followed Activity
ja: フォロー中のアクティビティ

en: Follower | Followers
ja[0]: フォロワー

en: Followers
ja: フォロワー

en: Following
ja: フォロー中

en: Forbidden
ja: 禁止

en: Found
ja: 見つかりました

en: Gateway Time-out
ja: ゲートウェイのタイムアウト

en: Gone
ja: なくなりました

en: HTTP Version not supported
ja: HTTP バージョンがサポートされていません

en: Has Reviewers
ja: レビュー担当者あり

en: Help
ja: ヘルプ

en: History
ja: 履歴

en: Hmm... no queue workers? Ask your administrator to check the
ja: キューワーカーはありませんか。管理者に問い合わせて確認してください

en: Home
ja: ホーム

en: I'm a teapot
ja: ティーポットです

en: Ignore Whitespace
ja: 空白を無視

en: Initializing...
ja: 初期化しています...

en: Insufficient Storage
ja: 記憶域の不足

en: Internal Server Error
ja: 内部サーバーのエラー

en: Invalid Range Specified:
ja: 指定された範囲は無効です。

en: Invalid input given. JSON string required.
ja: 無効な入力が指定されました。JSON 文字列が必要です。

en: Invalid request method. HTTP POST or HTTP DELETE required.
ja: リクエスト方法が無効です。HTTP POST または HTTP DELETE は必須です。

en: Invalid request method. HTTP POST required.
ja: リクエスト方法が無効です。HTTP POST は必須です。

en: Invalid request method. PATCH or DELETE required.
ja: リクエスト方法が無効です。PATCH または DELETE は必須です。

en: Invalid task state transition specified.
ja: 指定されたタスクステータス移行が無効です。

en: Invalid type given
ja: 無効なタイプが指定されました

en: Invalid type given. Array required.
ja: 無効なタイプが指定されました。配列が必要です。

en: Invalid type given. Numeric string, integer or float expected
ja: 不正な形式です。数字、整数もしくは小数が期待されています

en: Invalid type given. String expected
ja: 不正な形式です。文字列が期待されています

en: Invalid type given. String or integer expected
ja: 不正な形式です。文字列もしくは整数が期待されています

en: Invalid type given. String, integer or float expected
ja: 不正な形式です。文字列、整数、もしくは小数が期待されています

en: Invalid type given. String, integer, array or DateTime expected
ja: 無効な型が与えられています。文字列、数値型、配列もしくはDateTimeが期待されます

en: Invalid type given. String, integer, float, boolean or array expected
ja: 不正な形式です。文字列、整数、小数、真偽値もしくは配列が期待されています

en: Invalid username or password.
ja: ユーザー名またはパスワードが無効です

en: Invalid value given. Scalar expected
ja: 無効な値が与えられています。スカラーが期待されます

en: Invalid value specified for 'required', expecting true or false
ja: 「必須」に指定された値が無効です。TRUE または FALSE にする必要があります

en: Invalid vote value
ja: 投票の値が無効です

en: Invalid vote version
ja: 投票のバージョンが無効です

en: JOBS
ja: ジョブ

en: JSON only supported when line range specified
ja: JSON は行範囲が指定されたときにのみサポートされます。

en: Job
ja: ジョブ

en: Job Filter
ja: ジョブフィルター

en: Job Status on Commit
ja: コミット時のジョブステータス

en: Job filter only supports key=value conditions and the '*' wildcard.
ja: ジョブフィルターは key=value 条件および「*」のワイルドカードのみサポートします。

en: Jobs
ja: ジョブ

en: Jobs:
ja: ジョブ:

en: Join Review
ja: レビューに参加

en: Joined
ja: 結合済み

en: Just change 80
ja: 変更 80 のみ

en: Leave Review
ja: レビューを退出

en: Left
ja: 退出しました

en: Length Required
ja: 長さが必要です

en: List of parameters that will be sent as POST parameters to the above URL. The special arguments supported for URLs can also be used here.
ja: POST パラメータとして上記 URL に送信するパラメータの一覧です。URL がサポートする特別な引数も使用できます。

en: Loading...
ja: 読み込み中…

en: Locked
ja: ロック済み

en: Log
ja: ログ

en: Log in
ja: ログイン

en: Log in to Swarm
ja: Swarm にログイン

en: Log in to comment
ja: ログインしてコメントする

en: Log out
ja: ログアウト

en: Login
ja: ログイン

en: Long-press
ja: 長押し

en: Loop Detected
ja: ループを検出しました

en: Made %s a required reviewer. | Made %s required reviewers.
ja[0]: %s を必須のレビュー担当者にしました。

en: Made %s an optional reviewer. | Made %s optional reviewers.
ja[0]: %s をオプションのレビュー担当者にしました。

en: Make Vote Optional
ja: 投票をオプションにする

en: Make Vote Required
ja: 投票を必須にする

en: Make my Vote Optional
ja: 自分の投票をオプションにする

en: Make my Vote Required
ja: 自分の投票を必須にする

en: Mark as
ja: としてマーク

en: Mark as Read
ja: 既読にする

en: Mark as Unread
ja: 未読にする

en: Marked as
ja: としてマーク

en: Marked as Read
ja: 既読に設定済み

en: Marked as Unread
ja: 未読に設定済み

en: Maximum allowed height for image should be '%maxheight%' but '%height%' detected
ja: 画像の高さは '%height%' でした。高さは最大 '%maxheight%' まで許されています

en: Maximum allowed size for file is '%max%' but '%size%' detected
ja: ファイルサイズは '%size%' です。ファイルのサイズは最大 '%max%' まで許されています

en: Maximum allowed width for image should be '%maxwidth%' but '%width%' detected
ja: 画像の横幅は '%width%' でした。横幅は最大 '%maxwidth%' まで許されています

en: Member | Members
ja[0]: メンバー

en: Members
ja: メンバー

en: Message
ja: メッセージ

en: Method Not Allowed
ja: 許可されていない方法

en: Minimum expected height for image should be '%minheight%' but '%height%' detected
ja: 画像の高さは '%height%' でした。高さは最小 '%minheight%' 以上である必要があります

en: Minimum expected size for file is '%min%' but '%size%' detected
ja: ファイルサイズは '%size%' です。ファイルのサイズは最小 '%min%' 以上必要です

en: Minimum expected width for image should be '%minwidth%' but '%width%' detected
ja: 画像の横幅は '%width%' でした。横幅は最小 '%minwidth%' 以上である必要があります

en: Missing captcha fields
ja: キャプチャフィールドが足りません

en: Model Viewer isn't supported in your browser.
ja: ご使用のブラウザでは Model Viewer はサポートされません。

en: Moderator Name
ja: モデレーター名

en: Modified
ja: 変更済み

en: Move/add
ja: 移動/追加

en: Move/delete
ja: 移動/削除

en: Moved Permanently
ja: 完全に削除しました

en: Multi-status
ja: 複数ステータス

en: Multiple Choices
ja: 複数の選択

en: My
ja: 自分の

en: My Projects
ja: マイプロジェクト

en: My Reviews
ja: マイレビュー

en: Name
ja: 名前

en: Name is required and can't be empty.
ja: 名前は必須です。空白にはできません。

en: Name must contain at least one letter or number.
ja: 名前には少なくとも 1 つの文字または数値を含める必要があります。

en: Needs Review
ja: レビューが必要

en: Needs Revision
ja: 修正が必要

en: Network Authentication Required
ja: ネットワーク認証が必要です

en: Newer than change 80
ja: 変更 80 以降

en: No
ja: いいえ

en: No %s reviews match your filters.
ja: フィルタに一致する %s のレビューがありません。

en: No %s reviews.
ja: %s のレビューがありません。

en: No Content
ja: コンテンツがありません

en: No Files.
ja: ファイルがありません。

en: No Reviewers
ja: レビュー担当者なし

en: No activity.
ja: アクティビティがありません。

en: No closed reviews match your filters.
ja: フィルタに一致する終了済みのレビューはありません。

en: No closed reviews.
ja: 終了済みのレビューはありません。

en: No depot paths specified.
ja: depot パスが指定されていません。

en: No description
ja: 説明なし

en: No jobs.
ja: ジョブがありません。

en: No longer
ja: もう違います

en: No longer following %s
ja: %s をフォローしていません

en: No matching activity.
ja: 一致するアクティビティがありません。

en: No matching changes.
ja: 一致する変更はありません

en: No matching jobs.
ja: 一致するジョブがありません。

en: No modified Files.
ja: 変更されたファイルはありません。

en: No opened reviews match your filters.
ja: フィルタに一致するオープン済みのレビューはありません。

en: No opened reviews.
ja: オープン済みのレビューはありません。

en: No permission to list the associated file.
ja: 関連するファイルをリストする権限がありません。

en: No projects.
ja: プロジェクトがありません。

en: No record matching the input was found
ja: 入力値に一致するレコードが見つかりませんでした

en: No shelved files in changelist to delete.
ja: changelist に削除するシェルフ済みのファイルがありません。

en: No temporary directory was found for file
ja: ファイルをアップロードする一時ディレクトリが見つかりませんでした

en: No temporary directory was found for file '%value%'
ja: ファイル '%value%' 用の一時ディレクトリが見つかりませんでした

en: No token was provided to match against
ja: チェックを行うためのトークンがありませんでした

en: No {{if query}}matching{{/if}} jobs.
ja: {{if query}}一致する{{/if}}ジョブがありません。

en: Non-Authoritative Information
ja: 信頼できない情報

en: Not Acceptable
ja: 承諾不可

en: Not Allowed
ja: 許可されていません

en: Not Committed
ja: コミットされていません

en: Not Found
ja: 見つかりません

en: Not Implemented
ja: 実装されていません

en: Not Logged In
ja: ログインしていません

en: Not Modified
ja: 変更されていません

en: Not a
ja: ちがいます

en: Not a Task
ja: タスクではありません

en: Not logged in as %s
ja: %s としてログインしていません

en: Nov 30, 2014 to Now
ja: 2014 年 11 月 30 日から現在まで

en: Now
ja: 今すぐ

en: Now following %s
ja: %s をフォローしています

en: Ok
ja: OK

en: One or more files can not be read
ja: ファイルを読み込めませんでした

en: Only Moderators can approve or reject reviews
ja: モデレーターのみがレビューを承認または却下できます

en: Only Owners and Administrators can edit the project
ja: 所有者と管理者のみがプロジェクトを編集できます。

en: Only string values are permitted in the streams array.
ja: ストリームの配列では文字列の値のみが許可されます。

en: Open
ja: 開く

en: Open File
ja: ファイルを開く

en: Open Task
ja: 未完了タスク

en: Open Tasks
ja: 未完了タスク

en: Opened
ja: オープン済み

en: Optionally, provide a comment
ja: オプションでコメントを入力

en: Overview
ja: 概要

en: Owners
ja: 所有者

en: PHP Info
ja: PHP 情報

en: POST Parameters
ja: POST パラメータ

en: POST parameters expected to be in GET format, but were invalid.
ja: POST パラメータは GET 形式にする必要がありますが、無効でした。

en: POST parameters expected to be in JSON format, but were invalid.
ja: POST パラメータは JSON 形式にする必要がありますが、無効でした。

en: POST parameters for tests can only be in GET or JSON format.
ja: テスト用の POST パラメータは GET 形式または JSON 形式のみが有効です。

en: Page Not Found
ja: ページが見つかりません

en: Part of label 'label-name'
ja: ラベル「label-name」の一部

en: Partial Content
ja: 一部のコンテンツ

en: Pass
ja: 合格

en: Pass Callback URL
ja: 合格コールバック URL

en: Password
ja: パスワード

en: Path
ja: パス

en: Paths
ja: パス

en: Payment Required
ja: 支払いが必要です

en: Pending
ja: 保留中

en: Post
ja: 投稿

en: Precondition Failed
ja: 事前条件が失敗しました

en: Precondition Required
ja: 事前条件が必要です

en: Press &#8984;-C
ja: &#8984;-C を押す

en: Press CTRL-C
ja: CTRL-C を押す

en: Processing
ja: 処理中

en: Profile
ja: プロファイル

en: Project
ja: プロジェクト

en: Project ('%s') does not exist.
ja: プロジェクト (「%s」) は存在しません。

en: Project Identifier
ja: プロジェクト識別子

en: Project Name
ja: プロジェクト名

en: Projects
ja: プロジェクト

en: Projects to Display
ja: 表示するプロジェクト

en: Provide a description
ja: 説明を入力

en: Proxy Authentication Required
ja: プロキシ認証が必要です

en: Range
ja: 範囲

en: Range Syntax Error
ja: 範囲の構文エラー

en: Read
ja: 既読

en: Refresh Log
ja: ログをリフレッシュ

en: Reject
ja: 却下

en: Rejected
ja: 却下済み

en: Remember Me
ja: このアカウントを記憶する

en: Remote depot (change details are not available)
ja: リモートデポ (変更詳細は使用できません)

en: Remote depot (change details are not available).
ja: リモートデポ (変更詳細は使用できません)。

en: Remove
ja: 削除

en: Removed %s from the review.
ja: %s はレビューから削除されました。

en: Reopen Task
ja: タスクの再開

en: Request Entity Too Large
ja: リクエストエンティティが大きすぎます

en: Request Header Fields Too Large
ja: リクエストヘッダーフィールドが大きすぎます

en: Request Review
ja: レビューを依頼

en: Request Time-out
ja: リクエストのタイムアウト

en: Request-URI Too Large
ja: リクエスト URI が大きすぎます

en: Requested range not satisfiable
ja: 要求された範囲が満たされていません

en: Reset Camera
ja: カメラをリセット

en: Reset Content
ja: コンテンツをリセット

en: Restore
ja: 復旧

en: Review
ja: レビュー

en: Review
ja: レビュー

en: Review Identifier
ja: レビュー識別子

en: Review Requested
ja: リクエスト済みのレビュー

en: Review Updated
ja: 更新済みのレビュー

en: Review doesn't contain any files to commit.
ja: コミットするファイルがレビューに含まれていません。

en: Reviewer Name
ja: レビュー担当者名

en: Reviewers
ja: レビュー担当者

en: Reviews
ja: レビュー

en: Same
ja: 同一

en: Save
ja: 保存

en: Search
ja: 検索

en: See Other
ja: その他を参照

en: See help for more details.
ja: 詳細は、ヘルプを参照してください。

en: Select
ja: 選択

en: Select Change
ja: 変更を選択

en: Select Columns
ja: 列を選択

en: Select Job
ja: ジョブを選択

en: Service Unavailable
ja: サービスは利用できません

en: Severity
ja: 重大度

en: Shelved
ja: シェルフ済み

en: Shelved in %s
ja: %s にシェルフ済み

en: Shorten URL
ja: URL を短くする

en: Show Annotations
ja: 注釈を表示

en: Show Comments
ja: コメントを表示

en: Show Deleted Files
ja: 削除済みファイルを表示

en: Show Diffs In-Line
ja: 差分をインライン表示

en: Show Diffs Side-by-Side
ja: 差分を左右に表示

en: Show Full Context
ja: フルコンテキストを表示

en: Show In-Line
ja: インライン表示

en: Show Material
ja: 素材を表示

en: Show More
ja: 続きを表示

en: Show More Context
ja: その他のコンテキストを表示

en: Show Side-by-Side
ja: 左右に表示

en: Show Wireframe
ja: ワイヤーフレームを表示

en: Size
ja: サイズ

en: Snip
ja: 切り取り

en: Some special
ja: 特殊

en: Stack
ja: スタック

en: State
ja: 状態

en: Status
ja: ステータス

en: Streams must be an array.
ja: ストリームは配列でなければなりません。

en: Success Callback URL
ja: 成功コールバックの URL

en: Supplied attachment(s) could not be located on the server
ja: 指定された添付ファイルはサーバー上で見つかりませんでした

en: Suspended
ja: 一時停止されました

en: Swarm Activity
ja: Swarm アクティビティ

en: Switch Proxy
ja: プロキシを切り替え

en: Switching Protocols
ja: プロトコルの切り替え中

en: Syncing...
ja: 同期しています...

en: System Information
ja: システム情報

en: Task Addressed
ja: 問題が解決されたタスク

en: Tasks
ja: タスク

en: Team must contain at least one member.
ja: チームには少なくとも 1 人のメンバーを含める必要があります。

en: Temporary Redirect
ja: 一時リダイレクト

en: Test Status
ja: テストステータス

en: Test status must be 'pass' or 'fail'.
ja: テストステータスは「合格」または「失敗」でなければなりません。

en: Tests %s
ja: %s をテスト

en: Tests Fail
ja: テストに失敗

en: Tests Pass
ja: テストに合格

en: The country provided is currently unsupported
ja: 条件の国は現在サポートされていません

en: The first path component must be a valid depot name.
ja: 最初のパスコンポーネントは有効な depot 名でなければなりません。

en: The form submitted did not originate from the expected site
ja: 期待されるサイトからフォーム送信がなされていません

en: The input appears to be a DNS hostname but cannot extract TLD part
ja:  入力値は DNS ホスト名のようですが TLD 部を展開できません

en: The input appears to be a DNS hostname but cannot match TLD against known list
ja:  入力値は DNS ホスト名のようですが、 TLD が一覧に見つかりません

en: The input appears to be a DNS hostname but cannot match against hostname schema for TLD '%tld%'
ja:  入力値は DNS ホスト名のようですが TLD '%tld%' のホスト名スキーマと一致していません

en: The input appears to be a DNS hostname but contains a dash in an invalid position
ja:  入力値は DNS ホスト名のようですが不正な位置にダッシュがあります

en: The input appears to be a DNS hostname but the given punycode notation cannot be decoded
ja:  入力値は DNS ホスト名のようですが、 punycode 変換ができませんでした

en: The input appears to be a local network name but local network names are not allowed
ja:  入力値はローカルネットワーク名のようですがローカルネットワーク名は許されていません

en: The input appears to be an IP address, but IP addresses are not allowed
ja:  入力値は IP アドレスのようですが、 IP アドレスは許されていません

en: The input contains an invalid amount of digits
ja: 入力値は不正な桁数です

en: The input contains characters which are non alphabetic and no digits
ja: 入力値にアルファベットと数字以外の文字が含まれています

en: The input contains invalid characters
ja: 入力値は不正な文字を含んでいます

en: The input contains non alphabetic characters
ja: 入力値にアルファベット以外の文字が含まれています

en: The input contains non-hexadecimal characters
ja: 入力値は16進数ではない文字を含んでいます

en: The input does not appear to be a float
ja:  入力値は小数ではないようです

en: The input does not appear to be a postal code
ja:  入力値は郵便番号でないようです

en: The input does not appear to be a valid IP address
ja:  入力値は IP アドレスではないようです

en: The input does not appear to be a valid URI hostname
ja: 入力値は有効なURIホスト名ではないようです

en: The input does not appear to be a valid Uri
ja: 入力値は有効なUriではないようです

en: The input does not appear to be a valid date
ja: 入力値は有効な日付ではないようです

en: The input does not appear to be a valid datetime
ja: 入力値は正しい日時ではないようです

en: The input does not appear to be a valid local network name
ja:  入力値は有効なローカルネットワーク名ではないようです

en: The input does not appear to be an integer
ja:  入力値は整数ではないようです

en: The input does not fit the date format '%format%'
ja: 入力値は '%format%' フォーマットに一致していません

en: The input does not match a phone number format
ja: 入力値は電話番号形式に一致しません

en: The input does not match against pattern '%pattern%'
ja:  入力値はパターン '%pattern%' と一致していません

en: The input does not match the expected structure for a DNS hostname
ja:  入力値は DNS ホスト名の構造に一致していません

en: The input exceeds the allowed length
ja: 入力値は許された長さを超えています

en: The input failed checksum validation
ja: 入力値はチェックサムが一致していません

en: The input has a false IBAN format
ja:  入力値は誤った IBAN 書式です

en: The input has failed the IBAN check
ja:  入力値は IBAN コードチェックに失敗しました

en: The input is an empty string
ja: 入力値は空の文字列です

en: The input is less than %min% characters long
ja:  入力値は %min% 文字より短いです

en: The input is more than %max% characters long
ja:  入力値は %max% 文字より長いです

en: The input is not a valid ISBN number
ja:  入力値は ISBN 番号ではありません

en: The input is not a valid email address. Use the basic format local-part@hostname
ja: 入力値は有効なEmailアドレスではありません。 基本的なフォーマット local-part@hostname を使ってください

en: The input is not a valid sitemap changefreq
ja:  入力値は正しいサイトマップの更新頻度ではありません

en: The input is not a valid sitemap lastmod
ja:  入力値は正しいサイトマップの最終更新日ではありません

en: The input is not a valid sitemap location
ja:  入力値は正しいサイトマップの位置ではありません

en: The input is not a valid sitemap priority
ja:  入力値は正しいサイトマップの優先度ではありません

en: The input is not a valid step
ja: 入力値は有効な間隔ではありません

en: The input is not an instance of '%className%'
ja: 入力は '%className%' のインスタンスではありません

en: The input is not between '%min%' and '%max%', inclusively
ja: 入力値は '%min%' 以上 '%max%' 以下ではありません

en: The input is not from an allowed institute
ja: 入力値は認可機関から許可されていません

en: The input is not greater or equal than '%min%'
ja: 入力値は '%min%' 以上ではありません

en: The input is not greater than '%min%'
ja:  入力値は '%min%' より大きくありません

en: The input is not less or equal than '%max%'
ja: 入力値は '%max%' 以下ではありません

en: The input is not less than '%max%'
ja:  入力値は '%max%' 未満ではありません

en: The input is not strictly between '%min%' and '%max%'
ja: 入力値は '%min%' 以下か '%max%' 以上です

en: The input is not valid
ja: 入力値は正しくありません

en: The input must contain only digits
ja: 入力値は数値だけで構成される必要があります

en: The input seems to be an invalid credit card number
ja: 入力値は不正なクレジットカード番号のようです

en: The input seems to contain an invalid checksum
ja: 入力値は無効なチェックサムを含んでいるようです

en: The input should have a length of %length% characters
ja: 入力値は %length% 文字である必要があります

en: The input was not found in the haystack
ja:  入力値が haystack の中に見つかりませんでした

en: The mimetype could not be detected from the file
ja: ファイルからMimeTypeが検出できませんでした

en: The only permitted wildcard is trailing '...'.
ja: 許可されるワイルドカードは末尾の「...」のみです。

en: The path cannot end with a '/'.
ja: パスは「/」で終わらせることはできません。

en: The review already contains change %d.
ja: レビューにはすでに変更 %d が含まれています。

en: The size of image could not be detected
ja: 画像の大きさを取得できませんでした

en: The specified change does not exist.
ja: 指定された変更は存在しません。

en: The specified review does not exist.
ja: 指定されたレビューは存在しません。

en: The two given tokens do not match
ja: 2 つのトークンは一致しませんでした

en: There are %s open tasks on this review
ja: このレビューに %s の未完了のタスクがあります。

en: There is an open task on this review
ja: このレビューに未完了のタスクがあります

en: There was an internal error while using the pattern '%pattern%'
ja: 正規表現パターン '%pattern%' を使用中に内部エラーが発生しました。

en: There was an issue with the Network
ja: ネットワークに問題がありました

en: There {{if openCount === 1}}is an open task{{else}}are {{:openCount}} open tasks{{/if}} on this review.
ja: {{if openCount === 1}}未完了のタスク{{else}}はこのレビューの{{:openCount}}未完了のタスク{{/if}}です。

en: This name is taken. Please pick a different name.
ja: この名前は取得されています。別の名前を選択してください。

en: Time
ja: 時間

en: Tip: Use %sn%s and %sp%s to cycle through the changes.
ja: ヒント: %sn%s と %sp%s を使用すると前後の変更に移動できます。

en: Tokens must be a string or null
ja: トークンは文字列または null でなければなりません

en: Too Many Requests
ja: リクエストが多すぎます

en: Too few files, minimum '%min%' are expected but '%count%' are given
ja: ファイル数が少なすぎます。最小 '%min%' 以上の必要がありますが、 '%count%' 個指定されていません

en: Too few words, minimum '%min%' are expected but '%count%' were counted
ja: 単語数 '%count%' が少な過ぎます。少なくとも '%min%' 個必要です

en: Too many files, maximum '%max%' are allowed but '%count%' are given
ja: ファイル数が多すぎます。最大 '%max%' まで許されていますが、 '%count%' 個指定ました

en: Too many words, maximum '%max%' are allowed but '%count%' were counted
ja: 単語数が多すぎます。最大で '%max%' までですが '%count%' 個カウントされました

en: Transition Review
ja: 移行レビュー

en: Trigger Token | Trigger Tokens
ja[0]: トリガートークン

en: Try it out!
ja: お試しください。

en: Two branches cannot have the same id.
ja: 2 つのブランチに同じ ID を付けることはできません。

en: Unauthorized
ja: 未承認

en: Unfollow
ja: フォロー解除

en: Unknown
ja: 不明

en: Unknown country within the IBAN
ja: IBAN 内の既知の国ではありません

en: Unknown error while uploading file
ja: ファイルをアップロード中に未知のエラーが発生しました

en: Unknown error while uploading file '%value%'
ja: ファイル '%value%' をアップロード中に不明なエラーです

en: Unknown field name '%s'.
ja: 不明なフィールド名 '%s' です。

en: Unknown user id  | Unknown user ids
ja[0]: 不明なユーザー ID

en: Unlink
ja: リンク解除

en: Unlink Job
ja: ジョブをリンク解除

en: Unlink job from %s
ja: %s からジョブをリンク解除

en: Unlink job from change?
ja: 変更からジョブをリンク解除しますか。

en: Unlink job from review?
ja: レビューからジョブをリンク解除しますか。

en: Unordered Collection
ja: 順序指定されていないコレクション

en: Unprocessable Entity
ja: 処理できないエンティティ

en: Unread
ja: 未読

en: Unsupported Media Type
ja: サポート外のメディアタイプ

en: Up Votes
ja: 賛成投票

en: Up to Nov 30, 2014
ja: 2014 年 11 月 30 日まで

en: Up to change 80
ja: 変更 80 まで

en: Update
ja: 更新

en: Upgrade
ja: アップグレード

en: Upgrade Required
ja: アップグレードが必要です

en: Upload Failed
ja: アップロードに失敗しました

en: Url in deploy details must be a valid uri.
ja: デプロイ詳細の URL は有効な URI でなければなりません。

en: Url in test details must be a valid uri.
ja: テスト詳細の URL は有効な URI でなければなりません。

en: Use Proxy
ja: プロキシを使用

en: User
ja: ユーザー

en: User ('%s') does not exist.
ja: ユーザー (「%s」) は存在しません。

en: User Menu
ja: ユーザーメニュー

en: User Reviewer Menu
ja: ユーザーのレビュー担当者メニュー

en: User ids must be strings
ja: ユーザー ID は文字列でなければなりません

en: Username or Email
ja: ユーザー名または Eメール

en: Users may still receive emails if: the change/review impacts other projects, they authored the review, or a change review daemon is installed.
ja: 以下の場合にもユーザーは E メールを受信する可能性があります: 変更/レビューが他のプロジェクトに影響する場合、レビューを書いた場合、変更レビュー daemon がインストールされている場合。

en: Valid transitions are:
ja: 有効な移行:

en: Value is required and can't be empty
ja: 値は必須です。空値は許可されていません

en: Variant Also Negotiates
ja: バリアントでもネゴシエート

en: Verified
ja: 検証済み

en: Verified Task
ja: 検証済みタスク

en: Verified Tasks
ja: 検証済みタスク

en: Verify Task
ja: タスクの確認

en: Verify and Archive
ja: 確認とアーカイブ

en: View
ja: 表示

en: View Review
ja: レビューを表示

en: Vote Down
ja: 投票「反対」

en: Vote Optional
ja: オプションの投票

en: Vote Required
ja: 必須の投票

en: Vote Up
ja: 投票「賛成」

en: Votes
ja: 投票

en: Warning!
ja: 警告

en: WebGL was not available, so rendering may be slow.
ja: WebGL は使用できませんでした。レンダリングの速度は低下します。

en: You cannot transition this review to '%s'.
ja: このレビューは「%s」に移行できません。

en: You do not have permission to edit required reviewers.
ja: 必須レビュー担当者を編集する権限がありません。

en: You do not have permission to edit reviewers.
ja: レビュー担当者を編集する権限がありません。

en: You don't have permission to view this file.
ja: このファイルを表示する権限がありません。

en: You must specify at least one known property.
ja: 少なくとも 1 つの既知のプロパティを指定する必要があります。

en: Your session has expired.
ja: セッションの期限が切れています。

en: active
ja: 有効

en: activity.
ja: アクティビティ。

en: add-reviewer
ja: レビュー担当者を追加

en: added
ja: 追加済み

en: addressed
ja: 解決済み

en: addressed an issue on
ja: の問題は解決済み

en: and
ja: および

en: approved
ja: 承認済み

en: archived
ja: アーカイブ済み

en: archived comment | archived comments
ja[0]: アーカイブ済みコメント

en: arguments%s are supported.
ja: 引数%sはサポートされます。

en: authored this
ja: これを作成しました

en: automated deploy
ja: 自動化されたデプロイ

en: by
ja: により

en: change
ja: 変更

en: change %s
ja: 変更 %s

en: change %s (%s, line %s)
ja: 変更 %s (%s、行 %s)

en: cleared an issue on
ja: の問題はクリア済み

en: cleared their vote on
ja: の投票はクリア済み

en: closed
ja: 終了済み

en: comment | comments
ja[0]: コメント

en: commented on
ja: コメント追加済み

en: commit
ja: コミット

en: commited
ja: コミットしました

en: committed
ja: コミット済み

en: condenced
ja: 文字間隔をつめた

en: content purged.
ja: コンテンツをパージしました。

en: content unchanged.
ja: コンテンツは変更されませんでした。

en: created this job
ja: このジョブを作成しました

en: current
ja: 現在

en: deleted
ja: 削除済み

en: down
ja: 反対

en: edited
ja: 編集済み

en: edited reviewers on
ja: の編集済みレビュー担当者

en: failed tests for
ja: のテストに失敗しました

en: file
ja: ファイル

en: file moved
ja: ファイルを移動しました

en: file moved to
ja: ファイルを次に移動しました

en: files
ja: ファイル

en: flags must be set as strings
ja: フラグは文字列として設定する必要があります

en: following
ja: フォロー中

en: for
ja: を

en: in
ja: で

en: into
ja: に

en: joined
ja: 結合済み

en: last modified
ja: 最終変更日

en: last updated
ja: 最終更新

en: latest
ja: 最新

en: left
ja: 左

en: line
ja: 行

en: login-reload
ja: ログインを再読み込み

en: made their vote optional on
ja: 投票をオプションにする

en: made their vote required on
ja: 投票を必須にする

en: matching
ja: 一致する

en: modified
ja: 変更済み

en: modified by
ja: 変更者

en: modified this job
ja: このジョブを変更しました

en: on
ja: オン

en: on behalf of
ja: 代理

en: open
ja: 開く

en: opened
ja: オープン済み

en: opened an issue on
ja: の問題はオープン済み

en: passed tests for
ja: のテストに合格しました

en: previous version
ja: 前のバージョン

en: rejected
ja: 却下済み

en: reopened an issue on
ja: の問題は再オープン済み

en: reported
ja: レポート済み

en: requested
ja: リクエスト済み

en: requested further review of
ja: リクエスト済み追加のレビュー

en: requested revisions to
ja: リクエスト済み修正

en: review
ja: レビュー

en: review %s
ja: レビュー %s

en: review %s (%s, line %s)
ja: レビュー %s (%s、行 %s)

en: reviews
ja: レビュー

en: shelf
ja: シェルフ

en: shelved
ja: シェルフ済み

en: submitted
ja: 送信済み

en: suspended
ja: 一時停止されました

en: this change
ja: この変更

en: to
ja: に

en: to copy
ja: コピー先

en: under
ja: 中

en: under review
ja: レビュー中

en: up
ja: 賛成

en: updated
ja: 更新済み

en: updated description of
ja: 更新済み説明

en: updated files in
ja: で更新済みのファイル

en: verified an issue on
ja: の問題は検証済み

en: voted
ja: 投票済み

en: voted down
ja: 反対に投票済み

en: voted up
ja: 賛成に投票済み

en: voted {{if vote.value > 0}}up{{else}}down{{/if}}
ja: 投票済み{{if vote.value > 0}}賛成{{else}}反対{{/if}}

en: worker setup
ja: ワーカーの設定

en: zlib extension is required in order to decode 'deflate' encoding
ja: 「deflate」エンコーディングをデコードするには、zlib 展開する必要があります

en: zlib extension is required in order to decode 'gzip' encoding
ja: 「gzip」エンコーディングをデコードするには zlib 展開する必要があります
